fbpx

LEIUTAJATEKÜLA LEIUTISED

Abistav kinnas

Lottemaa SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2023 võidutöö Anni Hansoni (7a) idee VASAKU KÄE KINNAS järgi ehitatud leiutis.

Leiutise autori Anni vasak käsi ei tööta. Selleks leiutas ta kinda, mis on kaetud nii magneti kui ka takjakrõpsuga, et saaks haarata nii pehmeid mänguasju kui ka hambapasta tuubi. Leiutis aitab esemeid käes hoida, et samal ajal saaks näiteks hambapastatuubile korki peale keerata ja mänguasjal juukseid kammida.

Meie siin Leiutajatekülas oleme kõik veidi kummalise huumorimeele ja maailmavaatega, oma kiiksude ja eripäradega aga me teame, et sõprus, lahkus ja üksteisest hoolimine on kõige alus! Headus teeb elu huvitavaks!

Karaokela

Lottemaa SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2022 võidutöö KARAOKELA tuletab meelde, kui väga me kõik vajame meelelahutust, mille abil unustada igapäevased mured.

Võidutöö autor, 11-aastane Erki Nõmm teab, et paljud lapsed armastavad laulmist, kuna see teeb tuju heaks. Karaoke on väga vahva võimalus laulda ja meelt lahutada, lisaks annab see enesekindlust ja esinemisjulgust. Lottemaa Karaokelas ei ole suurt lava, sest väikesed esinejad alles koguvad julgust. Siin saab segamatult harjutada ja Leiutajateküla sõpradelt julgustust, et ükskord siis suuri lavasid vallutada.

Kisatoru

Lottemaa SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2021 võidutöö on 5-aastase Alberti ja 2-aastase Uku Laidre leiutis, mis aitab keerulistel hetkedel hakkama saada emotsioonidega, mis kipuvad aegajalt võimust võtma ja peakohal kokku lööma.

Kisatoru on seadeldis, kuhu sisse saab oma emotsioone ja tundeid saata. Kuna kõik halvad tujud on biolagunevad, siis kisatoru üks ots on maa sisse kaevatud. Filter toru otsas väldib seda, et näiteks jonn teisi nakkaks. Kisatoru teises otsas on aga kõlar. Kui sinna sisse naerda, siis saab kõigil tuju heaks.

Päästa meie planeet

SEB, airBaltic ja Lottemaa SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2020 võidutöö PÄÄSTA MEIE PLANEET leiutise autor Emili Matjušenko (11a) leiab, et iga laps saab meie keskkonna heaks palju ära teha – enda järelt prügi koristada, puid või muid taimi istutada, nende eest hoolitseda ja vajaduse korral neid kasta.

Koostöös RMK-ga saab nüüd Lottemaalt endaga kaasa ümbriku puude seemnetega ning juhise kuidas ja kuhu neid külvata, et neist puud kasvaksid.

Rõõmumeeter

SEB ja Lottemaa SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2019 võidutöö RÕÕMUMEETER autorite Eleonora (5a) ja Gustav Juhkami (3a) leiutise eesmärk hoida nii laste kui ka täiskasvanute ülitähtsat rõõmutaset organismis kontrolli all.

Laste leiutatud rõõmu mõõtmise protsess on lustakas ja mänguline ning loob juba iseenesest mitu rõõmuhetke.

Kommipaberiavaja

SEB ja Lottemaa SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2018 võidutöö Emili ja Mattias Kõonurme KOMMIPABERIAVAJA.

Kogu Leiutajateküla rõõmustas, et Emili ja Mattias leiutasid nii eluliselt vajaliku leiutise. Mõelda vaid, ainult paari liigutusega avaneb su ees mõnusalt magus suutäis ja sinu asi on see magus suutäis vaid üles noppida ja suhu pista.

Käratuba

Jaak oli pikalt poissmees ja elas oma väikeses sinises majas, metsa sees, ihuüksinda. Talle see päris meeldis ja nõnda ei teinud ta liigseid naisevõtu plaane. Ühel päeval aga kohtas ta imeilusat kärbseneiut, Rutat! Ruta oli Läti kärbes ja elas tegelikult enne Riias. Rutale meeldis aga väga matkata ja nõnda ta jõudis matkates Leiutajatekülla ning kohtus kärbes Jaaguga. Jaagul ja Rutal tekkis armastus kohe esimesest silmapilgust ning terve suve peeti uhkelt pulmi. Sügisel, peale pulmi, mindi koos Ruta vanematele külla Lätti ning seal sai Jaak hea idee hakata õpetama kõikidele korralikku kärategemist. Nõnda lõid Jaak ja Ruta oma maja juurde kärategemise õpitoa.

Oskari mootorratas

See on Oskari leiutis ja selle mootorrattaga käisid Lotte, Oskar ning Klaus matkamas siis, kui Kuukivi saladus vajas lahendamist. Seiklus sai üllatava lõpu ning Leiutajateküla rahvas leidis omale uued sõbrad: Kuujänesed!

Oskari esimene auto

Enne seda, kui Oskar omale Anna naiseks võttis ja neil pisikene Lotte sündis, oli Oskar juba noor ja tubli leiutaja. Ta leiutas palju huvitavat ja vajalikku ning teiste leiutiste seas ka auto. Noorel koeral on ikka teinekord asja ka naaberkülla ning et teekond kiiresti mööduks, oligi autot tarvis. Sellega autoga sõitsid kõik noored loomad koos Seenekülla tantsupeole. Pidude tantsukuningas oli aga alati Adalbert.

Lennumasin

Lennumasin on koer Oskari leiutis. Oskari lennumasinaga käisid Lotte ja tema sõbrad ära Jaapanis judovõistlustel. Külastajad saavad nüüd sellega teha tiiru Leiutajateküla kohal.

Lillede kastmise masin

See on tore Oskari leiutis, millega on vahva tiigis kasvavaid lilli kasta või lihtsalt kuumal suvepäeval pisut veega hullata. Oskar leiutas selle oma väikesele Roosile, kui see veel tilluke oli ja tahtis iga hetk aias lilli kasta. Ema Anna arvas, et lillede üle jootmine pole hea ning palus Oskaril  leiutada midagi vahvat, et nende väike tütreke saaks kasta igal hetkel, kui tal selleks soov tuleb. Õhtuti käib Roosi aias ja on oma väikese kastekannuga emal abis ning kastab usinasti seal kasvavaid lilli, aga suure kuumaga saavad Roosi ja ka teised lapsed veega hullata ja tiigis kasvavaid lilli kasta.

Anna lilleistutusmasin

Oskar leiutas selle masina oma Annakesele ning see on lillede istutamise masin. Anna armastab väga aias askeldada ja aed on tal päris pirakas. Anna aias kasvab palju porgandeid, maasikaid, aga ka erinevaid lilli. No mis oleks ühele aiapidajale mõnusam leiutis, kui aiatöödel aitamise masinad. Ja Oskar on ju Lottele ja Roosile vahva isa, aga Annale väga hea mees ning suurepärane leiutaja.

Porgandimõõtja

See on samuti Oskari leiutatud masin ja mõeldud Annale aiatööde abistamiseks. Selle masinaga saab lihtsasti maast käte porgandid ja kohe need ka üle mõõta. Eks ikka suuremad porgandid lähevad porgandipirukasse ja väiksemad supi sisse. Eriti armsad ja mahlased porgandid lähevad aga otse Lotte ja Roosi kõhtu.

Kraana

Kraana on vajalik leiutis kõikidele ehitajatele Kuna Leiutajatekülas pole ehituspoode ja tehaseid, siis on siin vaja pidevalt palju ehitada ja leiutada. Kogu Leiutajateküla rahvas on oma majad ja porgandipeenrad ise valmis ehitanud ja leiutanud ja aeg-ajalt on vaja ikka ka kraanat. Nõnda leiutaski Oskar KRAANA

Tolmuimeja Tramm

Tolmuimeja Tramm on Adalberdi esimene leiutis. Kui Adalbert oli noor leiutaja, siis tahtis ta väga portfelliga jänesele muljet avaldada ja kutsus Theodori omale külla, et oma uut leiutist presenteerida. Theodor võttis veel kaasa mõned tähtsad jänesed ja kõik tulid Adalberdi uut leiutist imetlema. Aga leiutis, sinder, ei tahtnud kuidagi töötada. Küll puksus, küll piuksus, küll ägises ja küll kägises, aga tööle ei läinud. Siis laenas Oskar Adalberdile jupil elektrit ja leiutis läks mürinal tööle Kohe nii mürinal, et tõmbas tähtsatel jänestel sokid jalast ära ja nõnda saigi uus leiutis omale ka väärika nime: tramm!

Maisipulkade masin

Adalbert istus ühel õhtul kodus ja kange maisipulkade isu tuli peale. Küll piilus ta köögis ühte topsi ja teise purki, ühte potti ja teise, aga mida polnud, olid maisipulgad. Õige leiutaja ei jää aga norutama ja Adalbert leiutaski kohe maisipulkade masina. Nüüd armastab seda masinat terve küla, sest maisipulkade isu tuleb paljudel elanikel tihti peale ja jäneserahvas on teada-tuntud lahke rahvas. Kõik võivad seal maisipulki endale kohe ise teha, kui isu peale tuleb

Jäätisemasin

Dr Ave armastab väga haiguste ravi. Eriti meeldib dr Avele, kui haigust pole palja silmaga näha ja kui haigust peab otsima nagu detektiiv. Dr Ave kasutab ravimiseks tavaliselt jääpurikaid ja neid on tal kohe palju. Mõnedele on sisse pandud ka marjad ja mõnedele seened. Iga haiguse jaoks on ikka oma retsept. Kui aga teinekord leiutis ei õnnestu ja mõnel leiutajal läheb meel nukraks ja silm kisub vägisi märjaks, on dr Avel ka selle vastu rohi. Üks hea jäätis aitab tavaliselt alati ja seeläbi leiutas dr Ave ka jäätisemasina.

Kasvuhoone

Kasvuhoone on Dr Ave leiutis. Mõni arst ravib haigeid kuumutatud kaselehtede või marineeritud põdrasamblaga, doktor Ave ravib haigusi jääpurikatega. Olgu patsiendil suur muhk, halb tuju või pea suurest mõtlemisest ülekuumenenud, Ave juurest saab alati abi. Et värsked jääpurikad oleks kogu aeg võtta, leiutas Ave jääpurikate kasvuhoone. Kui iga päev jääpurikaid korralikult kasta, saab jagu kõigist haigustest!

Sepikumasin

Sepikumasin on suslik Väino leiutis. Väino on tubli leiutaja, kelle eluunistuseks on saada oma masinast sooja sepikut. Väino teab, et sepiku saamiseks tuleb masina ühest otsast panna sisse punane telliskivi ja õigesti kangi tõmmates peaks tulema teiselt poolt välja soe sepik, aga sepikut pole veel tulnud. Küll on saanud Väino käbisid, pähkleid, parema jala saapaid ja palju muud träni, aga sepikut pole veel tulnud. Väino pole siiski kaotanud lootust ja leiutab aina edasi. Pingutab masina veorihmu ja keerab kruvisid. Ükskord saab Väino sepikut NII-KUI-NII!

Lotte-Bruno onn

Üks mõnusamaid asju on pikutada mere ääres puu otsa ehitatud onnis, vaadata merele ja unistada, kuidas sa ühel päeval purjetad üle sinise mere Saaremaale. Lotte ja Bruno leiutasid endale just niisuguse onni. Kui keegi Lottemaa külastajatest tahab ka nende onnis pikutada, merd vaadata ja unistada, siis lasku aga käia, Lottel ja Brunol on selle üle vaid hea meel. Unistamine teeb elu põnevamaks.

Klausi rännulaev

Vana rännukoer Klaus käis Hiiumaal kontrollimas, kas Kõpu tuletorn on ikka ilusasti vanas kohas. Oli küll ja Klaus asus tagasiteele. Aga vahepeal oli tõusnud torm ja kõik laevad kogunenud sadamasse tormivarju. Vaid üks vana ja julge laev oli nõus Klausi üle mere tagasi Leiutajatekülla viima. Klaus ja laev said omavahel suurteks sõpradeks ja laev otsustas jääda Leiutajatekülla elama. Nüüd elab laev mere ääres metsas ja Klaus käib temaga tihti tarka juttu puhumas. Ja kui Klaus ei viitsi laeva juurest õhtul koju minna, kostub metsast peagi  mõnusat norskamist. Laev norskab kägisedes ja naksudes, Klaus jälle ohates ja suud matsutades.

Lutimasin

Lutimaa on luttide päriskodu. Seal käivad väikesed lutid lasteaias, söövad ema küpsetatud pannkooke, mängivad õdede ja vendadega ning müravad issidega. Õhtul aga ronivad kõik koos katusele, vaatavad kuud ja lehvitavad  kolmekõrvalistele kuujänestele. Lühikeseks ajaks tulevad lutid meie juurde ja hakkavad väikestele lastele headeks sõpradeks. Aga ainult lühikeseks ajaks, sest varsti tuleb luttidele peale suur koduigatsus.  Et lutid õnnelikult Lutimaale tagasi pääseksid, leiutas Oskar lutimasina. Lutt peab vaid masinasse pugema, Oskar tõmbab kangi ja juba paistabki eemalt tuttav ja armas Lutimaa!

Klausi rännukohver

Vana rännukore Klaus, oli kunagi noor ja vahva matkasell, kes oma esimesele maailmarännakule läks juba väga noore koerana. Klausi emal läks küll nina pisut niiskeks, aga Klausi isa ütles emale, et ega siis ainult kool lapsi targaks ei tee, ikka matkamine samuti. Ja nõnda läks Klaus oma esimesele maailmarännakule. Läks muudkui otse ja jõudis tagasi nõnda Leiutajatekülla. Nõnda sai Klaus aru, et maailm pole lapik nagu pannkook vaid hoopis ümmargune nagu pall. Kui Klaus vanemaks sai leiutas ta endale mõnusa abilise, tõukeratta. Nüüd liigub onu Klaus oma tõukerattaga ringi ja tõukeratas on talle heaks sõbraks ning ka liikuvaks koduks Kui saabub öö ja Klaus on oma rännakul, siis läheb ta lihtsalt rännukohvrisse tuttu. Kui kõrbes on liivatorm, siis pakub kohver mõnusat peidupaika ja kui vihma ladistab, siis on samuti hea ju kohvris pikutada.

Seaema Helmi lennumasin

Seaema Helmi on terve aasta nokitsenud isevärki leiutise, porilombist ülelendamise aparaadi kallal. Tänaseks on Helmi oma leiutisega ühele poole saanud, nüüd võivad ka Lottemaa külastajad Helmi aparaadiga üle porilombi lennata. Aga kui keegi tahab keset lendu alla porilompi hüpata, siis olge lahke, värske pori on mõnus ja tervisele kasulik. Ja küllap leiab Helmi pärast teile ka kuivad riided.

Purskkaev

Rebane Giovanni leiutab oma leiutised tavaliselt oma naise Julia köögiriistadest. Juliale see muidugi eriti ei meeldi, sest pidevalt on majapidamisest kadunud mõni oluline pott või pudrunui. Ühel päeval leiutas Giovanni köögilaua taga, nii et higipiist otsa ees, aga leiutis tööle ei hakanud. Õnneks jalutas akna alt mööda Lotte-preili, kes nägi onu Giovanni häda ja andis head nõu : „ Onu Giovanni, kasuta sõela“ Giovanni pani sõela leiutisse ja saigi valmis purskkaevu. Purskkaev on väärt leiutis, sest vee purskamist on ju tore vaadata ning laupäeva õhtuti tuleb purskkaevust ka porgandi limonaadi.

Porgandilõikur

Oli käes küla kõige olulisem päev „LEIUTAMISE VÕISTLUS“ ning kõik loomad olid toonud oma uued leiutised žürii ette. Oskaril oli sedakorda pesumasin, mis ise ka triikis. Seaema Helmi leiutas porilombist üle hüppamise masina, Klaus näitas ikka oma reisikohvrit, aga Väino masin plahvatas juba enne võistluse algust. Jänes Adalbert oli kavala näoga ja käis ümber oma tuttuue ja uhke leiutise. Ise veel kiitis, et teeb Oskari leiutisele igal-juhul silmad ette. Kui žürii hindama tuli, oligi Adalberdi leiutis väga põnev ja hästi töötav. See lõikas kiiresti porgandeid seibideks ja tegi seda väga kiiresti. Siis aga juhtus midagi ootamatut. Adalberdi leiutis lagunes ja selle seest tuli nähtavale Sohvi, kes lõikus kibekiiresti porgandeid seibideks. Adalberdi leiutis eemaldati võitsluselt ja küla laitis maha Adalberdi idee oma naine leiutisse peita.

Limonaadimasin

Limonaadimasin on Giovanni eelviimane leiutis. Siit saab mitut erinevat limonaadi. Limonaadi teevad eriliseks mullikesed, mis on vallatud, oskavad mitut võõrkeelt ja armastavad kulli mängida.

Pannkoogikastmise masin

Leiutajatekülas elavad jões kalad ja kõik kalad on muidugi samamoodi Leiutajateküla rahvas. Kalalapsed õpivad armunute silla all matemaatikat. Kes arvutab õigesti, saab maitsva pannkoogi. Pannkoogid valmivad samuti jões ja kalalaste emmed ja issid töötavad pannkoogivabrikus. Pannkoogivabrikust saab õngitsedes hommikul kõige maistvamaid pannkooke. Selleks, et pannkoogid mõnusad ja maistvad tuleksid, on vaja neid pidevalt kasta ja nõnda leiutas Giovanni pannkoogikastmise masina!

Kiuslik kaev

Kiuslik kaev on üks suur mõistatus Leiutajatekülas. Keegi ei tea, kes kaevu leiutas, lihtsalt ühel päeval oli kaev olemas. Vett kaevust ei saa, sinna võib ainult hõigata. Ja kaev vastab sulle nii, nagu ta seda ise tahab. Algul oli see külaelanikele harjumatu aga nüüd on kõik juba kiusliku kaevuga harjunud.