fbpx

Abiks juhendajale

LOTTEMAA LEIUTAMISVÕISTLUSE eesmärk on sütitada lastes ja noortes leiutamiskirge, loovust ja uuendusmeelsust, sest leiutada on põnev ja LEIUTAMINE TEEB ELU HUVITAVAKS.

SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2023 saavad osaleda kõik lapsed alates lasteaiast kuni 12. klassini. Osaleda võivad ka kutsekooliõpilased, huvikoolide ja ringide lapsed. Osaleda võib nii üksi kui ka sõbraga. Appi võib tulla juhendaja, kelleks võib olla klassi või huviringi õpetaja, lapsevanem, vanavanem, vanem õde-vend või kes iganes tubli mentor, kes aitab noore leiutaja läbi leiutamise protsessi.


Kuidas olla abiks noorele leiutajale?

Kirjeldame juhendaja jaoks seda, millest võiks koosneda leiutamise protsess. Nõuannete aluseks on alustavate ettevõtete ehk start-up’ide töömeetodid, mis on tänaseks ennast tõestanud ka teistes gruppides ja organisatsioonides.

  1. Leidke üles oma pere, rühma või klassi suurimad leiutajad. Ühe pere lapsed ja sõbrad võib panna ka koos leiutama. Arvesta, et kuni 2 liiget grupis garanteerib iga liikme maksimaalse osavõtu, tagades mõistliku töökoormuse ja kaasatuse.
  2. Vaadake koos läbi meie nõuanded leiutamiseks. Inspiratsiooni saab ka eelmiste aastate võidutöödest ja Leiutajateküla elanike poolt välja mõeldud leiutistest.
  3. Leidke valdkond, mida saaks leiutisega mugavamaks või põnevamaks muuta või püstitage probleem, mida saaks uue leiutisega lahendada. Just see etapp on ülioluline kogu edasise leiutamisprotsessi seisukohalt. Soovitame anda leiutajatele üks nädal aega ideede genereerimiseks. Nädalast peaks piisama selleks, et lastel tekiks 3-4 ideed leiutamise valdkonna ja teema osas.
  4. Tehke ajurünnak ideedele, mille tulemusel kõik grupi liikmed pakuvad oma ideid ilma, et keegi annaks tagasisidet või kritiseeriks. Pange kirja kõik ideed, ka kõige ootamatud neist. Laske ideede nimekirjal veidi settida, kasvõi paar päeva. Seejärel vaadake need värske pilguga üle ja valige välja 3-4 parimat ideed.
  5. Seejärel korraldage ideede prototüüpimine, ehk arutage läbi, kuidas teie idee, toode või teenus võiksid reaalses maailmas välja näha. Reeglina selgub reaalse visiooni loomise käigus 1-2 ideed, millega oleks lihtsam ja huvitavad edasi minna. Proovige kirjeldada oma leiutamisidee võimalikult täpselt ja detailselt ära. Arutage, kuidas ja mis puhul seda võiks kasutada? Kes oleksid selle peamised kasutajad? Eriti põhjalikult peab lähenema küsimusele Miks? Miks on teie leiutis hea?
  6. Kui idee või leiutise prototüüp on valmis, küsige neile tagasisidet inimestelt, kellele see leiutis, toode või teenus on suunatud. Tagasisidet võib küsida ka oma lähedastelt, juhul kui leiutise sihtgruppi on keeruline paika panna või tegu on liiga laialt kasutatud teenusega (nt. uue võileivavormiga). Tagasisidet on kõige parem küsida intervjuu vormis ja võimalusel panna kirja just negatiivne tagasiside, sest just see viib teie leiutist edasi.
  7. Saadud tagasiside alusel parendage oma leiutist, selle mõtet või projekti. Võimalusel looge mitu prototüüpi või projekti, et hiljem valida välja parim variant. Proovige aru saada, mis leiutise osa vajab kõige rohkem parendusi. Mis suunas oleks võimalik seda veel parendada? Poleks paha muuta oma leiutist vastavalt saadud tagasisidele ja peale uuendamist küsida jälle tagasisidet. Sellest teie töö ainult võidab.
  8. Kui parim idee on valitud ja mitu korda parendatud, vormistage selle kirjeldus, võimalusel fotod või video ja esitage SUURELE LEIUTAMISVÕISTLUSELE 2023 »

Leiutamine teeb elu huvitavaks!

    Esita oma leiutis võistlusele!

    Lisa veel üks leiutaja SIIT »

    * Väljad on kohustuslikud

    Aitäh sulle!
    Sinu leiutis osaleb nüüd SUUR LEIUTAMISVÕISTLUS 2023 konkursil!
    Hoia silm peal Lottemaa kodulehel, sest peagi kuulutame välja 10 parimat tööd!

    Leiutamine teeb elu huvitavaks!